result.title | striphtml
{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

No search results for the given phrase

An error occurred while searching. Please try again

Choć poród dla kobiet jest najczęściej cudownym doświadczeniem, jednak zdarza się, że pozostawia trwały ślad w postaci obniżenia ścian pochwy. Zwykle dzieje się tak dlatego, że większość z nas mam bardzo słabe więzadła podtrzymujące wewnętrzne narządy płciowe. Jest to problem powszechny, lecz wstydliwy i mało która z pan o nim mówi, a szczęściary to te, które o nim nie wiedzą, nie oglądają się „tam” po porodzie, lekarz nic nie mówi, a sama przypadłość nie powoduje dyskomfortu.

Kolejny poród a obniżenie ścian pochwy

Niestety, jeśli jest to któryś z kolei poród, albo też dziecko bardzo duże, czy samo rozwiązanie było z pomocą kleszczy i innych narzędzi położniczych, takie obniżenie może być znaczne i wiązać się chociażby z nietrzymaniem moczu. Czasem jest to tylko uczucie ciała obcego w pochwie, wyczuwalna palcami gulka. Młode kobiety wstydzą się tego i często nie rozmawiają o tym nawet ze swoim ginekologiem. Tymczasem lekkie obniżenie może się nasilać wskutek noszenia ciężarów, dużego wysiłku, a także oczywiście przy kolejnej ciąży, nie można wiec go bagatelizować.

Zdarza się, że po zaprzestaniu karmienia, kiedy ustabilizują się estrogeny w organizmie, pochwa sama wraca na swoje miejsce, czasem lekarz przepisuje kurację estrogenową. Można skorzystać z laseroterapii, choć to drogi zabieg, ale wart spróbowania. W zaawansowanych przypadkach pomoże już tylko droga operacyjna. Zawsze warto ćwiczyć mięśnie Kegla, by nie dopuścić do pogorszenia sytuacji, w aptece można kupić nawet specjalne do tego stożki. W większych miastach można poszukać specjalnego fizjoterapeuty specjalizującego się w sprawach ginekologicznych, fizjoterapia pod fachowym okiem czyni cuda.

Cesarskie cięcie a obniżenie ścian pochwy

Co ciekawe, nawet po cesarskim cięciu można mieć ten problem, bo już sama obecność dużego brzucha wpływa na stan więzadeł.

Doświadczone położna radzą młodym mamom jak najpóźniej wrócić do pełnej aktywności, dać organizmowi się zregenerować i nie wstawać od razu po porodzie, tymczasem my młode mamy 21 wieku chciałybyśmy mieć figurę jeszcze lepszą niż przed ciążą bardzo krótko po niej, chcemy być supermenkami i bierzemy na siebie za wiele obowiązków. Kiedyś kobiety trzymano w szpitalu tydzień po porodzie fizjologicznych, dziś wychodzi się na drugi dzień, trzeciego robi się zakupy itd., bez czasu na regenerację.

Najlepiej jednak zapobiegać obniżeniu narządów poprzez ćwiczenia mięsni dna miednicy, noszenie kulek gejszy (co dodatkowo działa jak afrodyzjak) i porozmawiać przed ciążą z lekarzem o profilaktyce.

Related products

Related articles

Obniżenie macicy po porodzie

Temat, który powinien być częściej poruszany, który jest dość problematyczny dla nas kobiet. Jako 26-letnia kobieta po drugim porodzie doświadczyłam obniżenia ściany macicy. Jest to mało komfortowa sytuacja. Odczucie dyskomfortu, które nasila się podczas nachylania, chodzenia.

Read more >
Połóg - to Cię może zaskoczyć

Gdy urodziła się moja córeczka cała uwaga była skoncentrowana tylko na niej. Jednak w połogu ważne jest to, by nie zapomnieć zadbać o siebie. Po porodzie musimy mieć choć odrobinę czasu byśmy doszły do siebie. Jednak pamiętajcie -wszystko w swoim czasie. Niczego nie da się przyśpieszyć. 

Read more >
Wizyta u lekarza po porodzie

Kiedy należy udać się na pierwszą wizytę do lekarza po porodzie? Jak przebiega taka wizyta kontrolna u ginekologa? Jakie badania wykona lekarz podczas wizyty? Dowiedz się, czemu musisz odbyć wizytę kontrolną po porodzie u ginekologa. Dlaczego to takie ważne. Poznaj listę badań które musiała wykonać. 

Read more >
Pielęgnacja krocza

Praktycznie każda kobieta, która urodziła dziecko czuje dyskomfort związany z bólem krocza. Poprzez rozciągnięcie tkanek powstają praktycznie zawsze małe pęknięcia lub otarcia wewnątrz i dookoła warg sromowych. Bez względu na to czy jest to pęknięcie krocza czy nacięcie, wymaga ono szczególnej pielęgnacji.

Read more >
Powrót do formy po cesarskim cięciu

Urodziłam moje pierwsze dziecko poprzez cesarskie cięcie. Przed ciążą i w jej trakcie byłam bardzo aktywna, chodziłam na fitness, siłownię i basen. W tym czasie konsultowałam się z lekarzem i instruktorami po specjalistycznych kursach. Po porodzie miałam zamiar szybko wrócić do swojego trybu życia. Poród poprzez cesarskie cięcie mnie zaskoczył, bo byłam pewna, że będę rodzić naturalnie.

Read more >

Comments regarding the advice

Check, how other moms commented
Comments regarding the advice
Previous {{ pageNumber }} {{ pageNumber }} Next

{{ review.author }}

{{ review.author }}

{{ review.publication }}
Previous {{ pageNumber }} {{ pageNumber }} Next