Najlepsze dla maluszka jest bezpośrednie karmienie piersią. Zdarzają się jednak sytuacje, w których może się to okazać niemożliwe i podejmiesz decyzję o ściągnięciu pokarmu oraz podaniu go dziecku butelką (pamiętaj, że ściągnięte mleko jest wciąż pełnowartościowe).
Zdarza się także, że motywacją do odciągania mleka są dolegliwości, w których złagodzeniu laktator może przynieść dużą ulgę.
Najczęstszymi sytuacjami, w których laktator okazuje się pomocny są:
Odciąganie pokarmu będzie efektywne, jeśli nie zapomnisz, jak duży wpływ na jakość karmienia ma Twój spokój, skupienie, przyjemność, jaką odczuwasz przy tym szczególnym kontakcie ze swoim dzieckiem.
Przed użyciem dokładnie go umyj, a raz w ciągu dnia - wygotuj, umyj ręce (powinna być to rutynowa czynność przed każdym kontaktem z pokarmem). Piersi przetrzyj ciepłym, wilgotnym ręcznikiem (można także stosować ciepłe, kilkuminutowe okłady). Usiądź wygodnie, zrelaksuj się i zacznij odciąganie: laktator przystaw do piersi tak, aby brodawka była umieszczona centralnie w lejku, regularnie pociągaj za rączkę uruchamiającą tłok i odciągającą mleko (drugą ręką możesz podtrzymać pierś); w podobny sposób przystaw laktator do drugiej piersi. Kiedy odciągniesz odpowiednią ilość pokarmu, do butelki z mlekiem dokręć nakrętkę ze smoczkiem i nakarm malca.
Pamiętaj! Nie łącz mleka świeżo odciągniętego z rozmrożonym. Nigdy nie podawaj dziecku mleka, które zostało z poprzedniego karmienia.
Można odciągać pokarm ręką, bez użycia laktatorów, ale jest to proces mozolny i długotrwały, w czasie którego kobiety mogą skarżyć się na odczuwalną bolesność. Jest to często spowodowane błędami popełnianymi podczas odciągania: pociągania za brodawkę, nadmiernego ugniatania piersi. Aby ręczne odciąganie było skuteczne, powinnaś skorzystać z pomocy fachowca, dlatego przed jego rozpoczęciem poproś o konsultację położną w szpitalu lub lekarza. Jeśli potrzebujesz często odciągać większe ilości pokarmu, skorzystaj z laktatora elektrycznego, którym dysponują oddziały położnicze, lub który możesz kupić w sklepie z akcesoriami dla niemowląt.
Jeśli odciągasz pokarm rzadziej lub przeszkadza Ci praca silniczka laktatora elektrycznego, potrzebujesz więcej intymności i ciszy podczas karmienia, wybierz laktator ręczny. U mnie sprawdził się znakomicie podczas nawałów mlecznych. Dzięki niemu mogłam odciągnąć trochę mleka i piersi nie były już tak nabrzmiałe. Maluch mógł wtedy bez problemu chwycić pierś.