Homeopatię często kojarzymy z zielarstwem, z którym niewiele ma wspólnego. Na chwilę obecną jest ona w naszym kraju mało popularna w porównaniu z innymi państwami.
Homeopatia działa podobnie jak szczepionka. Leki tworzy się z minimalnych dawek substancji wyjściowej, której wirusy są w organizmie dziecka, dzięki czemu organizm zostaje pobudzony do walki z nimi. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie leku do organizmu dziecka. Może to zrobić wyłącznie uprawniony homeopata lub lekarz mający właściwe uprawnienia. Jest to sposób leczenia jak najbardziej skuteczny, który może być stosowany nawet u bardzo maleńkich dzieci.
Leki homeopatyczne na pewno nie zaszkodzą a pozwalają uniknąć ingerencji chemicznej. Homeopatia jest najbardziej skuteczna, jeżeli zastosujemy ją już na samym początku uaktywniania się wirusa (objawem może być np. katar lub kaszel). Nie ma jednego leku homeopatycznego np. na katar, lek dobiera się indywidualnie do niemowlęcia. Przy dobrze leku bierze się pod uwagę to co dziecko je, jak je, jak przybiera na wadze, czy często choruje, a jeżeli tak to na co, jak długo trwa infekcja, jak często nawraca, jaki temperament ma dziecko itd.
Okazuje się, że odpowiednio dobrany lek jest połową sukcesu. Leki mogą występować w granulkach, czopkach, płynie lub pastylkach. Wszystkie jednak muszą być podawane tak samo:
15 minut przed jedzeniem, a dawkę z wyjątkiem czopków podawać należy niemowlęciu na plastikowej lub porcelanowej łyżeczce pod język bo poprzez takie podanie lek najszybciej działa, nie popijać niczym zwłaszcza mlekiem. Lek podajemy tak często jak zleci lekarz.
Czasami jest to co 30 minut, a czasami raz na godzinę, a gdy stan dziecka się poprawia raz na 2-3 dni. Homeopatii, zwłaszcza u niemowląt nie powinno, nie powinno się stosować dłużej niż kilka dni. Zbyt długie leczenie homeopatią, mimo że jest to leczenie bezpieczne może spowodować ogólne zaburzenia rozwoju organizmu.