Gorączka to naturalna reakcja obronna układu odpornościowego dziecka. Najczęściej jest objawem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Sprawdź, jakie preparaty przeciwgorączkowe można bezpiecznie stosować u dzieci i jak należy je prawidłowo podawać.
Gorączka, jeżeli nie jest bardzo wysoka nie szkodzi pacjentowi (bez innych przewlekłych chorób), a nawet są dowody, że może odgrywać rolę w mechanizmach immunologicznych w infekcji. Do tematu gorączki należy zatem podejść spokojnie. Jedynie w przypadku drgawek gorączkowych należy dążyć do szybkiego obniżenia temperatury. Nie obniżamy temperatury przy niskich gorączkach do 38,5°C.
Zdarza się, że do lekarza zgłaszają się rodzice dzieci, którym podano zbyt małą lub za dużą dawkę środków przeciwgorączkowych. Zazwyczaj przyczyną takich sytuacji jest niewiedza na temat podawania leków oraz nieznajomość ich składu oraz sposobu działania. Do obniżenia gorączki u dzieci najczęściej stosuje się leki z paracetamolem lub ibuprofenem, które w zależności od producenta przyjmują bardzo różne nazwy. Zasady ich podawania oraz działanie są nieco inne, dlatego powinnaś je dobrze zapamiętać:
Paracetamol ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Stosowany w prawidłowych dawkach jest bezpieczny i zwykle nie wywołuje niepożądanych skutków. Poleca się go jako podstawowy środek do zwalczania gorączki. Leki z paracetamolem można podawać dziecku już od 3. miesiąca życia.
Choć na opakowaniu są podane wartości, dla konkretnych grup wiekowych, warto pamiętać, że są to wartości orientacyjne i lek należy podawać na podstawie wagi dziecka.
Zgodnie z zaleceniami podajemy 10-15 mg paracetamolu na kilogram masy działa dziecka, co 4-6 godzin (maksymalnie 4 razy na dobę). Przed odmierzeniem sprawdź na opakowaniu, jaka jest ilość paracetamolu w 1 ml, aby dobrze ustalić dawkę leku, ponieważ preparaty przeciwgorączkowe, nawet tej samej firmy, mogą różnić się stężeniem leku.
Pamiętaj! Maksymalna dobowa dawka paracetamolu to 60 mg/kg masy ciała.
Ibuprofen podobnie jak paracetamol ma właściwości przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, ale dodatkowo działa przeciwzapalnie. Można go stosować u dzieci już od 6. miesiąca życia.
Podajemy go zgodnie z zaleceniami 10 mg na kilogram masy ciała dziecka co 6-8 godzin, ale nie częściej niż 3 razy na dobę. Przedłużony czas działania sprawia, że ibuprofen sprawdza się szczególnie w nocy, ponieważ nie ma potrzeby częstego budzenia dziecka, aby podać mu kolejną dawkę leku.
Pamiętaj! Maksymalna dawka ibuprofenu to 30 mg/kg masy ciała na dobę.
Jeśli wysoka gorączka utrzymuje się u dziecka i trudno ją obniżyć lub po jej obniżeniu temperatura znów szybko rośnie, możesz zastosować naprzemienne podawanie środków z paracetamolem i ibuprofenem, oczywiście zachowując odpowiednią dawkę leku przeliczoną na masę ciała dziecka.
Naprzemienne podawanie leków przeciwgorączkowych polega na podawaniu środków z paracetamolem lub ibuprofenem, naprzemiennie czterogodzinnych odstępach. Jeśli pierwszą dawkę leku z paracetamolem podałaś o 8:00 rano, to kolejną z ibuprofenem możesz podać po 12:00. Po kolejnych 4 godzinach, czyli o 16:00 powinnaś podać ponownie preparat z paracetamolem, natomiast o 20:00 z ibuprofenem, itd.
Leki przeciwgorączkowe dla dzieci dostępne są w formie czopków bądź płynów. Syropy zazwyczaj mają słodki i dość przyjemny smak, dlatego maluchy wolą je od czopków, których podanie jest dla nich dość nieprzyjemne. Kupując syrop, lepiej wybierać te o większym stężeniu substancji czynnej, ponieważ dzięki temu podajemy dziecku mniejszą objętość leku.
Zdarza się, że podczas infekcji maluch ma mdłości oraz wymiotuje i nie można mu podać leku w postaci syropu. W takiej sytuacji zdecydowanie lepszy będzie czopek. Będziesz miała wtedy pewność, że Twoje dziecko dostało całą dawkę leku, a przy tym dodatkowo nie podrażni sobie błon śluzowych żołądka.
Pamiętaj! Nie wolno dzielić, skrobać ani ucinać czopków. Trzeba je podawać tylko i wyłącznie w całości.
Gdy moje dzieci chorują, oprócz leków, stosuję sprawdzone domowe sposoby na obniżenie gorączki.
Jeśli po podaniu leku przeciwgorączkowego, wysoka temperatura nadal się utrzymuje i dziecko jest rozpalone, możesz przygotować mu chłodzącą kąpiel. Maluch powinien być zanurzony w wodzie o temperaturze najwyżej o 1 stopień niższej od temperatury ciała. Następnie schładzaj wodę dolewając do niej zimną aż do osiągnięcia 30°C. Kąpiel powinna trwać max. 10-15 min. Po wyjęciu z kąpieli potrzyj skórę dziecka aż do momentu zaróżowienia.
Przy gorączkującym dziecku przydadzą Ci się wilgotne okłady. Idealnie nada się do tego tetrowa pieluszka lub bawełniana ściereczka, zwilżona w letniej wodzie. Możesz robić okłady na czoło, kończyny, okolice pachwin, kark lub na klatkę piersiową.
Podczas gorączki, łatwo o odwodnienie, dlatego koniecznie musisz poić malucha jak najczęściej. Najlepsza będzie chłodna herbata ziołowa lub woda. Jeśli karmisz dziecko piersią, przystawiaj go częściej niż zazwyczaj.
Pilnuj, by w pokoju, w którym przebywa chore dziecko temperatura nie przekraczała 20 stopni. Bardzo ważne jest również nawilżanie powietrza. Dzięki temu dziecku będzie łatwiej oddychać. Staraj się także regularnie wietrzyć pokój.
Jeśli maluch ma gorączkę załóż mu cienką, bawełnianą piżamkę i przykryj lekkim kocykiem lub prześcieradłem, zamiast grubą, ciepłą kołdrą. Umożliwi to dziecku oddawanie ciepła i zapobiegnie przegrzaniu.
Gorączkujące dziecko często się poci, dlatego musisz mu regularnie zmieniać piżamę oraz prześcieradło. Nie rezygnujcie również z codziennej kąpieli/prysznica. Dzięki temu oczyścisz maluszka z chorobotwórczych bakterii i toksyn wydalanych przez skórę.