{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

Žiadne výsledky vyhľadávania pre daný výraz

Pri vyhľadávaní sa vyskytla chyba. Skúste to znova

Poród

Większość kobiet bardzo obawia się porodu. Przyszłe mamy boją się nieznanego a także bólu, o którym słyszały, że jest nie do wytrzymania. Jak oswoić swoje lęki? Podpowiadamy.

Strach przed tym, czego się nie zna, jest naturalny. Kobiety często boją się bólu związanego z porodem, możliwych komplikacji, a także poczucia bezradności. Często wydaje im się, że na nic nie będą miały wpływu. Otóż nie.

Poza skrajnymi, medycznie uzasadnionymi przypadkami (m.in. cesarskie cięcie) kobieta może decydować o wielu rzeczach związanych z porodem. Od wyboru placówki po nacięcie krocza.

1. Wiedza

Dobrym sposobem na oswojenie nieznanego jest… poznanie go. Oczywiście w przypadku porodu można poszerzać tylko swoją teoretyczną wiedzą. Na praktykę przyjdzie czas w dniu rozwiązania. Podczas ciąży warto czytać książki, artykuły, szukać wiedzy. Im więcej kobieta będzie wiedziała na temat tego, co może się wydarzyć, tym będzie spokojniejsza a strach mniejszy. Poznaj oznaki zbliżającego się porodu, dowiedz się, kiedy należy jechać do szpitala. Przeczytaj o fazach porodu oraz przyczynach bólu porodowego, gdyż jest on bardzo potrzebny i fizjologiczny. Im więcej będziesz wiedziała, tym mniej rzeczy Cię zaskoczy.

2. Szkoła rodzenia

Jeśli masz taką możliwość, zapisz się do szkoły rodzenia. To świetne miejsce na rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących samego porodu, jak i czasu po nim, związanego z połogiem oraz pielęgnacją dziecka. Możesz tam zapytać, o co tylko zechcesz. Nikt się nie będzie dziwił ani śmiał.

Prowadzący wyjaśni, jak wygląda poród i czego możesz się spodziewać. Dodatkowym plusem jest poznanie kobiet tak samo niedoświadczonych jak Ty. Możecie nawzajem stać się dla siebie wsparciem, a może i zaprzyjaźnić się na dłużej. Już po porodzie miło będzie móc wyjść razem na spacer i ponarzekać na trudy macierzyństwa :-)

Dowiedz się więcej jakimi kryteriami wyboru kierowała się jedna z naszych mam: http://canpolbabies.com/pl/porady/porada/mothers/16/1775-jak-wybrac-najlepsza-szkole-rodzenia

3. Wybór szpitala

Szpital szpitalowi nierówny. Najlepiej na długo przed porodem zrobić rozeznanie w warunkach, jakie panują w placówkach w Twojej okolicy. Warto popytać mamy na placu zabaw, gdzie rodziły i jakie mają wspomnienia. Świetnym miejscem, żeby się zorientować, są też fora w Internecie. Mamy chętnie wymieniają się tam opiniami i uwagami. Być może zależy Ci na porodzie rodzinnym albo w specjalnej wannie. Nie każda placówka to oferuje. Jeśli jest taka możliwość, odwiedź szpital, w którym chciałabyś rodzić i spotkaj się z przedstawicielem personelu medycznego.

4. Położna

Dobra położna to w czasie porodu najlepsze, co może Cię spotkać. Lekarz z reguły uczestniczy w porodach z komplikacjami lub pod koniec, gdy na przykład jest konieczność zszycia krocza. Dlatego to głównie od położnej zależy, jak będziesz się czuła na sali porodowej. Jeśli masz taką możliwość, wybierz swoją położną i poznaj ją wcześniej. Dobra położna to prawdziwy skarb, potrafi uspokoić przyszłą mamę i oswoić większość lęków.

5. Plan porodu

Plan porodu to dokument, który przygotowuje ciężarna, a który zawiera jej oczekiwania dotyczące porodu. W niektórych placówkach jest to gotowy dokument, który wypełniasz według swoich potrzeb. Warto sporządzić go wraz z lekarzem lub położną. Możesz w nim napisać np. o tym, że chcesz rodzić w swoim ubraniu a nie szpitalnym, że chciałabyś móc słuchać ulubionej muzyki w trakcie porodu, że będziesz rodzić w towarzystwie męża, że nie godzisz się na lewatywę, że nie zgadzasz na obecność studentów (nie dotyczy szpitali akademickich - tam należy się zawsze liczyć z ich obecnością), że chcesz otrzymać znieczulenie i nie chcesz nacięcia krocza. A także dziesiątki innych spraw. Jest to ważny dokument dotyczący Twojego komfortu i zdrowia. Musisz jednak pamiętać, że w przypadku zagrożenia zdrowia lub komplikacji okołoporodowych, plan będzie musiał ulec zmianie.

O tym jak przygotować plan porodu dowiesz się z naszego artykułu: http://canpolbabies.com/pl/porady/porada/mothers/15/2773-plan-porodu

6. Przyjazne osoby

Warto zastanowić się nad osobą, która będzie towarzyszyć Ci w trakcie porodu. To może być mąż, mama, siostra czy przyjaciółka. Każda przyjazna Ci osoba będzie ogromną pomocą. Po pierwsze zwiększy Twój komfort, potrzyma za rękę albo pocieszy. Po drugie będzie mogła w Twoim imieniu porozmawiać z lekarzem w razie jakichś ważnych decyzji czy komplikacji. Warto też mieć przy sobie wybraną wcześniej, pewną położną. Im więcej przyjaznych osób wokół Ciebie w trakcie porodu, tym będziesz się pewniej czuła a lęk będzie mniejszy.

7. Naturalne sposoby łagodzenia bólu

Dobrze jest zawczasu poznać naturalne sposoby łagodzenia bólu porodowego. Dowiedz się, jak oddychać w sposób, który relaksuje i rozluźnia. Jednym ze skutecznych sposobów jest…woda. Możliwość wzięcia prysznica lub położenia się w wannie w początkowej fazie porodu przyniesie dużą ulgę. Jeśli masz przy sobie bliską osobę, poproś o masaż, szczególnie dobrze jest masować okolice lędźwiowo –krzyżowe. Jeśli Ci to pomaga – ruszaj się. Spaceruj, kołysz na piłce, chodź na czworaka. Pozycja pionowa przyspiesza poród, gdyż najzwyczajniej w świecie na dziecko działa siła grawitacji.

Niektórym kobietom pomagają kompresy, na zmianę ciepłe i zimne, przykładane w okolicy krzyża, podbrzusza lub krocza. Być może ulgę przyniesie Ci aromaterapia. Możesz rozpylić ulubiony zapach, dodać kroplę olejku do kąpieli, lub użyć go do masażu. Pamiętaj jednak, że niektóre zapachy mogą zaszkodzić, upewnij się wcześniej czy wybrany przez Ciebie jest odpowiedni. Ważnym elementem rozluźniającym mogą być też dźwięki. Zarówno te, które lubisz w postaci muzyki ale także te wydawane przez Ciebie. Jeśli Ci to pomaga, nie wstydź się krzyczeć czy stękać.

W naszym artykule znajdziesz sprawdzone sposoby na złagodzenie bólu porodowego: http://canpolbabies.com/pl/porady/porada/mothers/16/1013-sposoby-lagodzenia-bolu-porodowego

8. Znieczulenie

Zwykle przed porodem kobiety najbardziej boją się bólu. Jeśli uznasz, że naturalne sposoby łagodzenia go to dla Ciebie za mało – dowiedz się więcej o farmakologicznych sposobach znieczulania. Najpopularniejszym sposobem znieczulania jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Jego wielką zaletą jest to, że kobieta pod jego wpływem zachowuje pełną świadomość, może współpracować w czasie porodu a także od razu po porodzie wziąć swoje dziecko w ramiona. Takie znieczulenie nie zagraża dziecku ponieważ nie przenika do płodu ani do pokarmu, kobieta może więc zaraz po porodzie przystawić dziecko do piersi. Można też regulować jego dawkę, co w razie nagłej potrzeby przeprowadzenia cesarskiego cięcia jest bardzo pomocne.

Więcej o znieczuleniu podczas porodu dowiesz się tutaj: http://canpolbabies.com/pl/porady/porada/mothers/16/3999

9. Nie słuchać pustego gadania

Lęk przed porodem potęgują też liczne opowieści znajomych a nawet i obcych, którzy bardzo chcą opowiedzieć ciężarnej, jakie to okropności mogą ją spotkać. Zaczynają się horrory i najcięższe możliwe przypadki. Trzeba pamiętać, że zwykle nikt nie opowiada o setkach porodów, które przeszły gładko, bo to…żadna opowieść :-) Dlatego zawsze wywlekane są te najgorsze przypadki, które przecież nie są żadną średnią. Jedyna rada na takich usłużnych to nie słuchać. Dzielić przez cztery to, co opowiadają. Weź głęboki oddech i nie daj się zestresować.

10. Wiara w siebie

Pamiętaj o jednym: miliardy kobiet przed Tobą urodziły i dały radę. Słuchaj swojego organizmu, relaksuj się, przygotowuj na czas porodu. Jesteś silną kobietą, poród da się przeżyć a na jego końcu czeka na Ciebie największy skarb, który zrekompensuje wszystkie Twoje obecne lęki. Powodzenia!

 

Pridať radu

Súvisiace články

Jak radzić sobie z bólem porodowym za pomocą elektrostymulacji TENS

Skrót ten pochodzi od pierwszych liter angielskiej nazwy, która po przetłumaczeniu oznacza mniej więcej przezskórną elektryczną stymulację nerwów. Metoda ta jest stosowana w medycynie w celu niefarmakologicznego łagodzenia dolegliwości bólowych.

Čítať ďalej >
Jak się efektywnie spakować do szpitala?

W sieci możemy znaleźć wiele poradników dot. kompletowania wyprawki. Wiele szpitali publikuje na swoich stronach listy rzeczy wymaganych przy przyjęciu do porodu. Jest to powszechne i pomocne, a wiele punktów się pokrywa. Jako mama 2-latki będąca w drugiej ciąży chciałabym się z Wami podzielić moimi radami na efektywne spakowanie nie tylko do porodu, ale także na mniejsze i większe wyjazdy z dziećmi.

Čítať ďalej >
Okresy porodu

Poród to jeden z najważniejszych i chyba najpiękniejszych, choć niewątpliwie trudnych momentów w życiu każdej kobiety. Wzruszenie towarzyszące pierwszemu spotkaniu z maluszkiem trudno opisać. Może się wydawać, że to prosta sprawa. Pojechać do szpitala i urodzić. Zanim jednak na świecie pojawi się mały człowiek, przyszła mama musi przejść kolejne etapy porodu.

Čítať ďalej >
Co wpływa na długość porodu?

Będziesz rodzić po raz pierwszy? Nie możesz się doczekać dnia, kiedy na świecie pojawi się upragnione maleństwo i stresujesz się na myśl o czekającym Cię rozwiązaniu? Zastanawiasz się jak długo będzie trwał Twój poród? A może to kolejna ciąża i na malucha niecierpliwie czeka już rodzeństwo? Dowiedz się, jakie czynniki mają na to wpływ.

Čítať ďalej >
9 zadań taty na porodówce

Zanim zaszłam w ciążę, nie wyobrażałam sobie, by mój mąż był obecny w tym intymnym, pięknym a zarazem przerażającym i pełnym bólu doświadczeniu. Ale im bliżej porodu, moje lęki narastały, a mąż pocieszał mnie i uspokajał. Wspólnie podjęliśmy decyzję o jego obecności na sali porodowej.

Čítať ďalej >

{{ review.author }}

{{ review.author }}

{{ review.publication }}
Zostaňme v kontakte!

Chcete sa ako prví dozvedieť o nových produktoch? Prihláste sa na odber bulletinu!

Prevádzkovateľom vašich osobných údajov je spoločnosť Canpol Sp. z o. o. so sídlom vo Varšave na adrese ul. Puławska 430, 02-884 Varšava (ďalej len Canpol alebo spoločnosť). ROZBALIŤ ZBALIŤ

Na aký účel a na akom základe spracúvame vaše údaje?
Vaše údaje budú spracúvané na účely zasielania bulletinu na vašu e-mailovú adresu. Základom spracúvania vašich osobných údajov spoločnosťou Canpol je váš súhlas, t. j. článok 6 ods. 1 písm. a) GDPR. Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať. Odvolaním vášho súhlasu nie je dotknutá zákonnosť spracúvania vykonaného na základe súhlasu pred jeho odvolaním. Spoločnosť Canpol bude zdieľať vaše osobné údaje s inými príjemcami, ktorí sú poverení spracúvaním osobných údajov v mene spoločnosti Canpol. Okrem toho bude spoločnosť Canpol zdieľať vaše osobné údaje s ďalšími príjemcami, ak to vyžaduje zákon. Vaše osobné údaje sa neprenášajú do tretích krajín ani medzinárodným organizáciám.
Ako dlho budeme spracúvať vaše údaje?
Spoločnosť Canpol bude vaše osobné údaje spracúvať, kým neodvoláte svoj súhlas so spracúvaním. Aké máte práva? Máte právo:
• získať prístup k svojim osobným údajom a získať kópiu svojich spracúvaných osobných údajov;
• opraviť akékoľvek vaše nepresné údajov;
• požiadať o vymazanie svojich údajov (právo byť zabudnutý) v prípade okolností stanovených v článku 17 GDPR;
• požiadať o obmedzenie spracúvania údajov v prípadoch uvedených v článku 18 GDPR;
• namietať proti spracúvaniu údajov v prípadoch uvedených v článku 21 GDPR;
• prenášať vaše údaje spracúvané automatizovanými prostriedkami;
• kedykoľvek odvolať súhlas so spracúvaním údajov.

Ak sa domnievate, že vaše osobné údaje sa spracúvajú nezákonne, môžete podať sťažnosť dozornému orgánu (UODO, ul. Stawki 2, Varšava).

Kontakt
Ak potrebujete ďalšie informácie súvisiace s ochranou osobných údajov alebo si chcete uplatniť svoje práva, kontaktujte nás: Zodpovedná osoba: E-mail: [email protected] Canpol Sp. z o. o. so sídlom vo Varšave na adrese ul. Puławska 430, 02-884 Varšava.